8 Comments
User's avatar
Balint's avatar

Nagyon jó összefoglaló, annyit tennék csak hozzá, hogy ebben a helyzetben az orosz operatív tervezés fő célja, hogy az ukrán hadvezetést folyamatosan olyan döntési helyzet elé állítsák, ahol nincs ukrán szempontból jó döntés - kis, hangsúlyozottan nem mélységi támadásokkal folyamatosan arra kényszerítik az ukrán erőket, hogy ott és akkor, amikor az oroszok akarják legyenek kénytelenek az ukránok erőket bevetni - ezt kombinálva az orosz tüzérségi, drón, rakéta és FAB fölénnyel kb biztosított, hogy Ukrajna nem tudja a hadműveleti kezdeményezést visszaszerezni miközben a fő támadási tengely - ami az egyedüli kritikus irány orosz oldalon - mentén az oroszok a maguk módján - one rate of speed - szépen kialakítják az Aavdivka után már unalomig ismételt receptet - több oldalról belőtt / bekerített, majd pulverized / degradált védelem FAB, TOS, és FPV drónokkal degradált logisztikai lánc - plusz limitált ukrán tartalékok kvázi veszteségessé teszik a védekezést ergo az oroszok el tudják kerülni a költséges településharcok bahmuti szintjét - ez az év kvázi erről szól, mert a kulcs orosz szempontból nem Szumi vagy Vovcsanszknál van hanem Szlavjanszk - Kramatorszk…és a Donyec-Medence birtoklása.

Expand full comment
Márk Takács's avatar

Pontosan

Expand full comment
dudi's avatar

Helló! Azokban a szakmai körökben amikre rálátásod van, bármilyen formában előkerült-e az irányított drónok direkt ember elleni alkalmazásának kérdése? Konkrétan a betiltásukra gondolok. Az expanzív lőszerek (leánykori néven dum-dum) hadi alkalmazása tiltott, mert szükségtelenül nagy szenvedést okoz emiatt embertelen a használatuk. Ezen az alapon az irányított drónok sokszorosan embertelenebbek, mint egy expanzív lőszer. Persze nem arról beszélek, hogy ilyen drónokkal ne lehessen ember vezette vagy embereket szállító bármilyen járműveket támadni (hisz az irányított páncéltörő rakéták is pontosan ezt csinálják), hanem konkrétan a gyalogosan harcoló (mind1, hogy harcárokban, a mezőn rohamozva, beépített területen stb harcol), vagy mozgó katonát ne lehessen direktben támadni. Nekem van egy olyan gondolatom, hogy ennek a háborúnak a tapasztalatai alapján ezt meg fogják lépni, amint valamilyen módon befejeződnek az intenzív harcok (békéről szerintem nem beszélhetünk nagyon sokáig, hacsak valamelyik fél nem arat totális győzelmet a másik felett). Semmivel alátámasztani nem tudom a fenti teóriát csupán így gondolom, ezért is kérdezlek, hogy bármi ehhez hasonló gondolattal találkoztál-e már szakmai körökben.

Expand full comment
Márk Takács's avatar

Nagyon jó felvetés. Hadijogi kérdésekben járatlan vagyok.

Expand full comment
dudi's avatar

Helló!

A harcászati szintnél egy kicsit magasabb szintű felvetéssel kapcsolatban érdekelne a véleményed.

Több mint 3 éve tart ez a háború és Oroszország arra sem volt kélpes, hogy önállóan felszabadítsa saját területeit (anélkül, hogy leállítaná a donbaszi műveleteket) és már ott tartanak, hogy még 30.000 koreaira van szükségük, hogy egyáltalán érdemben folytatni tudják a katonai műveleteiket (a Donbaszban).

Mit gondolsz mennyire állja mega helyét ez az állítás annak tükrében, hogy állítólag újabb 30.000 "önkéntest" érkezik a legifijabb Kim jóvoltából immár Ukrajna területére harcolni az oroszok oldalán?

Expand full comment
Márk Takács's avatar

Igen, nem szabad elfelejteni, hogy Észak-Korea nélkül nem tudná Oroszország ezt a tempót fenntartani és itt most főleg a lőszerszállításra gondolok.

Az újabb 30e koreairól én úgy tudom, hogy "csak" 15e fő körül lesz. Értékes harci tapasztalatokat szereztek, gondolom most jön a második turnus.

Expand full comment
dudi's avatar

Állítólag túl sok harcitapasztalat nem ment haza akkora veszteségeket szenvedtek.

Expand full comment
Márk Takács's avatar

Mértékadó becslések szerint a felük hazajutott. Az elég értékes, főleg, ha be is építik a tudást.

Expand full comment