Pár nappal ezelőtt az ukránok harcászati jelentőségű sikert értek el Hliboke falunál. A „Hartija” ukrán gépesített lövészdandár egy megerősített gépesített lövész szakasszal megtámadta és elfoglalta az oroszok egy rajállását a falutól délre húzódó fasorban. Ez a művelet a gépesített lövészek támadó harcának újabb szép példája, amelyet részletesen bemutattam már itt. Az ott leírtakon túl ennek a műveletnek a sikere világosan bemutatja, hogy akár meglehetősen elavult technikával is lehet sikert elérni, „csupán” megfelelően kell azt alkalmazni.
A művelet előtt az ukránok egy lekötő csapást hajtottak végre a falutól délnyugatra (SO = shaping operation felirattal jelölve) egy gépesített lövész rajjal. Az oroszok felismerték a manővert és egy Lancet csapással egy ukrán Strykert meg is semmisítettek, valamint megállították az ukránok előre mozgását.
Ezzel egyidőben azonban az ukránok délkelet felől három harcjárművel (egy BMP-1 és két M113) végrehajtották a fő csapást (DO = decisive operation). A BMP előre tört egészen az orosz rajállásig, ahol a tűzzel lefogta az oroszokat, amíg az M113-asból kiszállt a gyalogság és megrohamozta az árkot. Érdekesség, hogy az ukránok a támadást két lépcsőben hajtották végre, hiszen az orosz rajállás elfoglalása után a BMP és az első M113-as visszavonult, viszont kisvártatva egy második M113-as jelent meg, amely további erősítést (még egy lövész rajt) hozott és valószínűleg sebesülteket ürített ki – bár ez utóbbiról nincs felvétel.
Értékelés
Napjaink szenzorokkal telített harcmezőjén ritka jelenség a gépesített lövész alegységek ilyen „klasszikus” harcászati sikere. A harcászati csapásmérő drónok általában jóval korábban megsemmisítik a páncélozott járműveket, mielőtt elérnék a harcbavetés terepszakaszát. Látható, hogy a lekötő csapás egyik Strykere is így járt. A fő csapás járművei nem kaptak dróntámadást, csak a másodjára érkező M113-as, de a tetején lévő „tyúkketrec” megvédte. A tény, hogy a fő csapást végrehajtó két harcjármű zavartalanul el tudott jutni az orosz rajállásig, azt jelenti, hogy ott az oroszoknak nem volt megfelelő kézi páncéltörő eszközük (vagy csak nem volt bátorságuk alkalmazni a heves lefogó tűz miatt), valamint az oroszoknak nem volt hirtelen elérhető csapásmérő drónjuk. Továbbá az ukránokat segítette, hogy a támadási cél előtt pár száz méterrel a beépített terület és a növényzet megkönnyítette a csapás előtti manőverek álcázását.
Az oroszoknak azonban volt elegendő számú drónjuk, hiszen mégis hajtottak végre drón csapást. Saját következtetésem az, hogy az hely védelméért felelől orosz katonai törzs, amely a dróncsapásokat összefogja (valószínűleg zászlóaljtörzs) egyszerűen nem tudta időben elrendelni a csapást. Ennek az oka a harcászati szintű orosz katonai vezetés jól ismert hiányosságai, amelyről nagyon hosszasan írtam itt.
A másik érdekes jelenség az orosz tüzérség látható hiánya. Ennek nagy valószínűséggel az az oka, hogy a lassan, de biztosan beérkező nyugati lőszer utánpótlás segítségével a precízebb eszközöket és jobb rendszert használó ukrán tüzérség sikeres ellentüzérségi műveleteket hajtott végre, és el tudta nyomni az adott terepszakaszon, az adott időben az orosz tüzérséget.
Az oroszok alkalmazhatták volna a valóban félelmetesen pusztító légibombáikat is. Nagy valószínűséggel a művelet másnapján meg is tették. Azonban ennek az ukrán műveletnek a sikere is alátámasztja azt a tényt, hogy az orosz légierő nem képes a szárazföldi csapatok rugalmas közvetlen légi támogatására. A pilóták jellemzően előre tervezett célokat pusztítanak, amelyeknek a koordinátáit már a felszállás előtt megkapják, vagy azokra a célokra mérnek csapást, amelyeket a saját szenzoraikkal derítenek fel (ez utóbbi 2023. ősze óta nagyon ritka).
Összességében megállapítom, hogy az akár 40-50 éves páncélozott harcjárművekkel is sikeres gépesített lövész műveleteket lehet végrehajtani, ha az alkalmazásuk feltételei a bevetés időtartama alatt (nincsenek ellenséges drónok, nincsenek aknamezők, az állomány pedig rendesen ki van képezve) biztosítottak.
A támadásban használt ukrán harcjárművek (illusztráció). A BMP-1 50 évnél, az M113 60 évnél, a Stryker is 20 évnél régebbi konstrukció.
Hogyan tovább?
Ennek a harcászati sikernek az eredménye az lett, hogy az ukránok immár közvetlenül a falut támadhatják. Ezzel a támadással azonban nem szabad sokáig várni. Az újonnan elfoglalt fasort tartó ukrán raj ellátása és váltása hihetetlenül nehéz az oroszok előterében, a nyílt terepen. Az oroszok egyre fokozzák a légicsapásaikat a peremvonal ellen, ráadásul a Lipcitől délre csoportosított ukrán erőket is egyre nehezebb lesz megóvni az oroszok csapásaitól.
Az ukránokat szorítja az idő, ha vissza szeretnék nyomni az oroszokat az államhatárig ezen a frontszakaszon. Persze kérdéses, hogy van-e értelme. Képesek-e az összegyűjtött erők sikeres bevetésének feltételeit biztosítani? Képesek-e az orosz légierő hatékonyságát csökkenteni, a drónokat lezavarni az égről, a tüzérséget elnyomni és megakadályozni komplex műszaki védelmi berendezések kiépítését? Ha minderre igen a válasz, akkor lehet értelme megindítani egy nagyobb, hadműveleti méretű offenzívát. Ha ez az offenzíva sikert ér el, akkor el tudja-e azt érni azt, hogy az oroszok felhagyjanak az északkeleti irányból indított műveletekkel, ezáltal lehetővé téve, hogy az ukránok ismét teljesen a Donbaszra koncentrálhassanak?
Ezek azok a kérdések, amelyeket a Harkiv környékéért felelős hadműveleti szintű ukrán parancsokoknak és a hadászati vezetőknek (pl. Szirszkij) mérlegelnie kell ezekben a napokban.
Helló! Egy korábbi poszt kapcsán "beszltünk" arról, hogy az oroszok még az arra teljesen megfelelő helyen és időben (a harkovi harcok kezdetekor) sem alkalmaztak gépesített lövész alegységeket. Akkor te ezt zzal magyaráztad, hogy az orosz törzsek nem képesek ilyen alegységek harcának tervezésére és vezetésére amit én máig nagyon hihetetlennek tartok (ez szigorú magánvélemény). Ennek a műveletnek a tükrében pedig egyszerűen érthetetlen ez a jelenség számomra. Egy ehhez hasonló léptékű művelet megtervezésére és végrehajtására nincs szükség zászlóalj vagy ezredtörzsre, csupán egy századparancsnokra és a feladatra kijelölt szakasz parancsnokára. Vagy ennyire alacsony szinten meg van kötve a kezük? Ennyire elharapódzott az orosz haderőben a mikromenedzselés? Egy század parancsnoka sem dönthet arról, hogy hogyan alkalmazza az egyik szakaszát? Mert ez kb a II.VH-ban volt jellemző a szovjet hadseregre, akkoriban kaptak még a szakaszparancsnokok is térképeket amin előre berajzolták nekik, hogy pontosan mit kell csinálniuk (merre mozogjanak, milyen irányba vezessenek tüzet stb) és emellé kaptak még egy időrendet is amitől ugyancsak nem térhettek el.
És minderről videófelvétel is elérhető valáhol?