Ezer meg egy dologról lehetne írni, de az erre a blogra fordítható szűkös időmet úgy döntöttem, hogy egy kevésbé szem előtt lévő terepszakaszra fordítom.
Október 15-én az oroszok – egyelőre úgy tűnik, hogy – egy megerősített gépesített lövész szakasszal (kb. 2-3 harckocsi és 4-5 BMP deszanttal) hajtottak végre támadást Verhnokamjanszke falutól északra. A sztenderd szabályok szerint a szakasznak rohamcélja van, amely az előtte lévő szakasztámpont egy rajállása, tehát az ellenség peremvonalától számítva max 100m széles és mély. A szakasz (amennyiben a század kötelékében harcol), a századdal együtt tovább támad az egész ellenséges szakasztámpont (300-400 m széles és mély) elfoglalása érdekében, ez a század közeli feladata. A század ezt követően tovább támad (a zászlóaljjal együtt) az ellenséges századtámpont elfoglalása érdekében (1,5km széles és mély max).
Ehhez képest az oroszok csupán egy erősebb szakasszal támadtak, mégis egy majd’ 4 km mély és 1 km széles betörést értek el. Az oroszok kezdetben sikerrel jártak, ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a saját tüzérségükkel (és valószínűleg drónjaikkal) sikeresen lefogták a Verhnokamjanszke keleti előterében, a peremvonalban lévő figyelőpontokat és harcelőőrsöket (NAI-1 SUPPR felirattal jelölve). A támadó orosz alegység így akadálymentesen jutott előre nagyjából 1,5 km-t. Innentől kezdve viszont beérkeztek a Verhnokamjanszke területén (NAI-2) és az orosz támadási tengelyre merőlegesen (NAI-3) kiépített állásokban védekező ukrán alegységek összehangolt tűzrendszerébe (a feltételezett tüzelési sávok kék körcikkel jelölve). Továbbá súlyos csapásokat kaptak a már említett harcászati csapásmérő drónóktól is. A nap végére az oroszok súlyos veszteségek mellett csak minimális területi nyereséget könyvelhettek el.
Az október 15-i orosz támadás feltételezett vázlata
Mindez számomra azt jelenti, hogy az ukránok a fedező-biztosító övet rendesen kiépítették és jól üzemeltették. A támadó orosz alegységeket időben felderítették és a hadműveleti területen lévő dandárok drónos alakulataival és a helyszínen védekező 118. tv.dd. alegységeinek közvetlen irányzású tüzével összhangban megsemmisítették azokat. Továbbá azt is jelenti, hogy a NAI-2 és 3 területén lévő ukrán erőket nem sikerült az oroszoknak tűzzel lefogni, ill. az ukrán drónokat sem sikerült zavarni.
A legvalószínűbb cselekvési változat
Mindezek alapján viszont az is simán lehet, hogy ez az orosz támadás egy harcfelderítő járőr volt. Ezt az támasztja alá, hogy az oroszoknak ezzel a támadással volt lehetőségük alaposan megfigyelni az ukrán védők jellemző tevékenységét: mennyi drónt vetnek be, milyen szinten koordinálják a tevékenységüket, hol vannak az erősebb állásiak, mikor, milyen távolságról nyitnak tüzet stb.
Akármi is az igazság, az tény, hogy az elmúlt másfél hónapban ebben a szektorban is megnövekedett az orosz felderítő- és csapásmérő drón tevékenység. Az eddigi mintázatok alapján az oroszok 2-4 napos különbséggel a szaggatott nyilak mentén próbálkoznak majd legfeljebb szakasz erejű támadásokkal. A szaggatott nyilak nem véletlenszerűen vannak berajzolva, olyan helyeket kerestem a térképen, amelyek az alábbi feltételeknek felelnek meg:
az előző támadás befolyásolási területe határa környékén vannak,
lehetőleg az ukrán erők (általam feltételezett) sávhatára környékén vannak,
van a környéken a manővert valamelyest álcázó terepelem, pl. fasor.
A nyilak mögé kis szövegdobozba odaírtam a támadás várható időpontját napokkal jelölve, amennyiben a T-idő október 15. A legdélebbi nyíl azt jelzi, hogy amikor az első két hétben az orosz 3. Gárda Összfegyvernemi Hadsereg (g.hdsg.) kellően a keleti (Verhnokamjanka-Sziverszk) tengelyre helyezte a súlypontot, akkor elérkezik az idő a hadműveleti súlypontáthelyezéshez. Ezt már valószínűleg az előző támadási tengelytől 15-20 km-re délre a Beresztove-Sziverszk tengely mentén fogják végrehajtani T+ 14/20 nap múlva.
A legvalószínűbb cselekvési változat vázlata
Az eddig megismert orosz támadási módszer és a nyílt forrásból megismerhető információk alapján ez a legvalószínűbb cselekvési változata az oroszoknak a következő egy hónapban a sziverszki szektorban. Természetesen mivel nem vagyok az összes információ birtokában, simán lehet, hogy nem így lesz.
Mit lehet akkor tenni?
A sziverszki szektorért felelős ukrán hadműveleti szintű parancsnokság alapvető feladata, hogy a fentebb leírthoz képest sokkal alaposabb és többféle cselekvési változatot készítsen. Az oroszok nem véletlenül kezdték a támadást ott, ahol, hiszen a 118.tv.dd.-tól az egyik zászlóalja hiányzik (a Donbasz déli részén harcol). Továbbá a jelenleg ismert jellemzők szerint a régóta a peremvonalban harcoló erők létszáma az eredeti 50%-a körül mozog. Ezek alapján a 118. tv.dd. a rábízott kb. 4km széles terepszakaszt épphogy csak meg tudja védeni.
Mellesleg ez a tény önmagában két fontos dologra hívja fel a figyelmet:
nem nagyon tudunk arról, hogy az ukrán védelemnek lennének hadműveleti szintű (hadosztály, hadtest) elemei. A nyílt források alapján a dandárok egyből a hadseregcsoportok alárendeltségbe tartoznak, ami egy rosszul vezethető, egészségtelen szervezeti struktúra. Ennek több oka van, de hely hiányában majd egyszer később írok róla.
Az ukrán hadvezetés rendszeresen szakít ki egyes zászlóaljakat dandárok kötelékéből. Ez önmagában nem gond, hiszen az erők át- alárendelése bevett eljárás minden haderőben. Azonban mivel az ukrán egységek és alegységek nem standardizált felépítésűek, és ami még inkább baj, hogy nem standardizált a logisztikájuk, így az új helyre vezényelt zászlóaljak vezetése és ellátása is körülményes.
Akármi is a helyzet, az ukrán hadvezetésnek tehát arra kell készülnie, hogy a következő 2-3 hétben szakasz/század erejű orosz támadások várhatóak nagyjából keletről, míg 3-4 hét múlva délkeletről érkezik majd egy nagyobb nyomás. A várható támadási szektorokban fel kell deríteni az orosz támadásokra alkalmas mozgási folyosókat, az oda vezető megközelítési útvonalakat és azokra be kell vezetni a felderítést. Amely mozgási folyosó várható használata időben közelebb van, úgy oda több felderítő erőt kell koncentrálni. Természetesen, amint az oroszok láthatóan eltérnek az előre jelzett ütemtervtől, úgy az egészet azonnal módosítani kell, és az új ütemterv szerint újjá kell szervezni a felderítést is.
Fontos továbbá, hogy az oroszokat most megsemmisítő ukrán alegységeket az eddigi állásaikból ki kell vonni, mivel a következő támadás előtt jó eséllyel súlyos tüzérségi- és légi csapásokat fognak kapni. Ennek érdekében viszont a továbbiakban is számos jól álcázott állásrendszert kell kiépíteni a peremvonaltól legalább 20 km mélységig. Igen, a védelemben, egy dolgot nem szabad soha abbahagyni: az ásást.
Mint látható, a védelmi harc nem egyszerű feladat, folyamatos és magas szintű szellemi munkát igényel, arról nem is beszélve, amit a katonáknak a harcmezőn kell végrehajtaniuk. Viszont csak így lehet elkerülni azt, hogy az oroszok itt is teret nyerjenek.
Egy ideje meg akarom már említeni: a szövegben a települések nevei magyar átírásban szerepelnek, a térképen kizárólag cirill betűs formában. Az oroszoktatásból kimaradtak kedvéért lehetne hogy a szövegben is ott legyen zárójelben a cirill betűs forma, előre is köszönöm.
Márk, tudom, hogy nem szeretsz jóslásokba bonyolódni, de láthatóan az oroszok a Raszputyica alatt több helyen is településharcászati bemutatóra készülnek, amennyiben ezzel kapcsolatban van anyagod, vagy csak megérzéseid, akkor az érdekes lehetne a számunkra is...előre is köszönöm!